// Analiza dla decydentów // Finanse & Technologia Aktualizacja:

VMware vs Proxmox:
Analiza finansowa i techniczna
dla działów IT

Po przejęciu VMware przez Broadcom koszty licencji wzrosły nawet o 1000%. Ten dokument analizuje TCO, ryzyka kontraktowe i wartość techniczną obu platform — abyś mógł podjąć świadomą decyzję.

1000%
Wzrost cen VMware po Broadcom
97%
Oszczędność na licencjach VMware
1–6
Tygodni przy typowym środowisku
// 01 · Kontekst

Co zmieniło przejęcie Broadcom

W listopadzie 2023 roku Broadcom sfinalizował przejęcie VMware o wartości ok. 69 miliardów dolarów (przy ogłoszeniu w maju 2022 roku transakcję wyceniano na 61 miliardów) — jedną z największych transakcji w historii branży technologicznej. Dla użytkowników VMware oznaczało to radykalną zmianę modelu licencyjnego i struktury cenowej, której skutki organizacje odczuwają do dziś.

~1000%
Średni wzrost kosztów
dla klientów enterprise
2
Główne oferty
VCF i VVF
↗
Przejście na subskrypcje
(koniec sprzedaży licencji wieczystych)

Kluczowe zmiany po przejęciu

  • Koniec sprzedaży licencji wieczystych i odnowień wsparcia (SnS) — kupioną licencję wieczystą można używać dalej, wsparcie tylko do końca już opłaconego kontraktu. Nowe zakupy to subskrypcje.
  • Koniec modelu per CPU (do 32 rdzeni na socket) — przejście na per-core (minimum 16 rdzeni na socket)
  • Dwie główne oferty: VVF (vSphere, VCF Operations, ograniczony vSAN) i VCF (vSphere, vSAN, NSX, VCF Operations i VCF Automation — dawniej Aria). vSphere Standard i Enterprise Plus zostają osobnymi subskrypcjami do wersji 8 Update 3.
  • Eliminacja większości programów partnerskich i rabatów edukacyjnych
  • Wycofanie darmowego ESXi w lutym 2024 r. — w kwietniu 2025 r. Broadcom przywrócił bezpłatny ESXi 8.0 Update 3e, ale tylko do zastosowań nieprodukcyjnych, bez wsparcia i bez vCentera; darmowego ESXi 9 nie ma
  • Centralizacja supportu — wydłużenie czasu reakcji w niektórych tierach
⚠️

Ważne: Broadcom nie wymaga wymiany już kupionej licencji wieczystej na subskrypcję. Można jej używać dalej; odnowienia SnS nie ma, a wsparcie kończy się z opłaconym kontraktem. Negocjacje indywidualnych warunków są możliwe wyłącznie dla największych klientów (Fortune 500 lub kontrakt powyżej kilku milionów USD rocznie).

// 02 · Koszty

Analiza TCO — VMware vs Proxmox

Total Cost of Ownership (całkowity koszt posiadania) obejmuje licencje, wsparcie techniczne, koszty operacyjne i szkolenia. Poniżej prezentujemy realistyczne porównanie na 3 lata: po stronie VMware środowisko o 576 rdzeniach CPU (9 serwerów × 2 sockety × 32 rdzenie); po stronie Proxmox VE klaster HA z kworum — 5 hypervisorów, każdy z 1 socketem i 128 rdzeniami (łącznie 640 rdzeni). Subskrypcja Proxmox jest per socket, nie per rdzeń, więc liczy się 5 gniazd zamiast 18.

ℹ️

Uwaga: Poniższa analiza TCO nie uwzględnia kosztu samej migracji — koncentruje się wyłącznie na kosztach licencji, wsparcia i szkoleń, które firma ponosi niezależnie od decyzji o migracji.

Składnik kosztuVMware VCFVMware VVFProxmox VE
Licencja / subskrypcja (rok 1)~912 tys. zł~433 tys. zł0 zł (open source)
Wsparcie techniczne (rok 1)zawarte w pakieciezawarte w pakiecie~11 825 zł (5 socketów)
Licencja lub wsparcie × 3 lata~2,74 mln zł~1,30 mln zł~35 475 zł
Szkolenie zespołu (jednorazowo)0 zł (zespół zna już VMware)0 zł (zespół zna już VMware)~17 200 zł
TCO 3 lata (bez kosztu migracji)~2,74 mln zł~1,30 mln zł~52,7 tys. zł

Wizualizacja proporcji kosztów (3 lata, bez kosztu migracji, baza = VCF)

VMware VCF~2,74 mln zł
VMware VVF~1,30 mln zł
Proxmox VE~52,7 tys. zł
💡

Przy założeniu wyłącznie oszczędności na licencjach VMware (bez kosztów samej migracji) okres zwrotu wypada w pierwszym miesiącu — zarówno przy VVF, jak i przy VCF. Koszt samej migracji ten model pomija.

// 03 · Ryzyko

Ryzyka kontraktowe VMware w 2025 r.

Poza wzrostem cen, organizacje korzystające z VMware muszą mierzyć się z szeregiem ryzyk o charakterze strategicznym i operacyjnym.

📋 Uzależnienie od dostawcy

Zamknięte formaty VMDK, vSAN i NSX utrudniają lub uniemożliwiają przeniesienie danych bez kosztownych konwersji. Uzależnienie od jednego dostawcy jest strukturalne.

💰 Nieprzewidywalność cen

Broadcom wyraźnie zasygnalizował dalsze podwyżki. Po 2025 roku klienci bez wieloletnich kontraktów mogą stanąć przed kolejnymi znaczącymi wzrostami cen przy każdym odnawieniu.

🔧 Zmiany w supportcie

Broadcom zlikwidował część linii wsparcia i zredukował zespoły. Czas reakcji na krytyczne zgłoszenia (P1) w niektórych przypadkach się wydłużył względem ery VMware.

📦 Bundling niezużywanych produktów

VCF łączy vSphere, vSAN, NSX oraz VCF Operations i VCF Automation (dawniej Aria) w jednym pakiecie. VVF obejmuje vSphere, VCF Operations i ograniczony vSAN (0,25 TiB na rdzeń) — bez NSX i bez pełnego vSAN. W obu przypadkach płacisz za składniki pakietu, nawet gdy używasz głównie vSphere.

🏢 Ryzyko strategiczne

Broadcom historycznie po przejęciach koncentruje się na największych klientach i ogranicza inwestycje w innowacje dla średnich firm. Roadmapa produktowa jest mniej przejrzysta.

⚖️ Audyty licencyjne

Broadcom intensyfikuje audyty zgodności licencyjnej u klientów. Niedopasowanie wersji lub konfiguracji do warunków licencji może skutkować retroaktywnymi roszczeniami finansowymi.

// 04 · Technologia

Porównanie techniczne platform

Proxmox VE to dojrzała platforma enterprise oparta na Debianie i KVM, rozwijana od 2008 roku. Poniżej uczciwe porównanie możliwości obu systemów z perspektywy wymagań typowego działu IT.

FunkcjonalnośćVMware (VVF/VCF)Proxmox VEPrzewaga
HypervisorESXi (zamknięty)KVM (jądro Linux)PVE
Live MigrationvMotion (bardzo dojrzały)Proxmox Live MigrationRównorzędnie
HA / FailovervSphere HAProxmox HA + CorosyncRównorzędnie
Storage rozproszonyvSAN w VVF (0,25 TiB/rdzeń) i VCF (1 TiB/rdzeń); vSphere Standard bez vSANCeph (albo ZFS na dedykowanym serwerze)PVE
Kontenery (LXC)Brak LXC (Kubernetes przez VKS)LXC wbudowanyPVE
Backup wbudowanyBrak (VDP wycofany; Veeam osobno)vzdump (wbudowany); PBS osobnoPVE
API / automatyzacjaREST API, PowerCLIREST API, Terraform (społeczność)Równorzędnie
GPU passthroughDirectPath I/O (bez licencji vGPU)PCIe passthrough (natywny)PVE
Cena licencji760–1 600 zł/core/rok~2 365 zł/socket/rok (wsparcie opt.)PVE (97% taniej względem VCF)
ℹ️

Proxmox VE pokrywa 95%+ przypadków użycia typowego środowiska enterprise. W tabeli typów storage Proxmox VE nie ma oficjalnego pluginu RDMA. RDMA jako typu storage nie rekomendujemy. Poza HCI dyski podłączamy dwiema drogami: iSCSI/FC + LVM gruby (lvm), gdy macierz już jest; albo ZFS over iSCSI / NVMe over Ethernet na dedykowanym serwerze ZFS (TrueNAS/OpenZFS). RoCE v2 to sieć między hostami a tym serwerem ZFS — offload RDMA w karcie, nie plugin; opóźnienie samej sieci rzędu 1–5 µs (to nie jest opóźnienie całego stosu dyskowego). Współdzielony storage daje pełne live migration bez zatrzymania VM.

// 05 · Kiedy NIE migrować

Kiedy Proxmox NIE jest właściwym wyborem

Uczciwa analiza wymaga wskazania scenariuszy, w których migracja może nie być optymalną decyzją.

  • Głęboka integracja z VMware NSX-T: Jeśli organizacja intensywnie korzysta z mikrosegmentacji NSX i ma rozbudowane polityki bezpieczeństwa sieciowego, migracja wymaga przeprojektowania całej warstwy sieciowej.
  • Aplikacje z certyfikacją wyłącznie na VMware: Część produktów (w tym niektóre pozycje SAP i Oracle) ma certyfikację tylko na wybranych hiperwizorach, często z VMware na liście. Proxmox nie wchodzi na nią automatycznie — warunki wsparcia trzeba potwierdzić u dostawcy aplikacji.
  • Organizacje bez kompetencji Linux: Proxmox wymaga znajomości systemu Linux. Środowiska z wyłącznie Windows-centric IT muszą uwzględnić koszt szkoleń lub zatrudnienia.
  • Regulacje a certyfikat hypervisora: PCI DSS nie wymaga certyfikowanego hypervisora. Poziomy sprzedawców, w tym poziom 1, zależą od liczby transakcji i rodzaju oceny, a nie od certyfikatu produktu. SWIFT CSP dotyczy zabezpieczeń operatora, nie certyfikatu hypervisora. Konkretną platformę może narzucić macierz wsparcia dostawcy aplikacji albo polityka wewnętrzna.
  • Kontrakt VMware z wieloletnią prepaid i korzystnymi warunkami: Jeśli organizacja podpisała długoterminowy kontrakt przed przejęciem Broadcom i ma zablokowane dobre stawki, migracja może poczekać do zakończenia kontraktu.
🎯

Nawet w powyższych przypadkach warto przeprowadzić audyt — często okazuje się, że problematyczne zależności dotyczą jednej lub dwóch VM, a reszta środowiska może być migrowana bez komplikacji.

// 06 · Model finansowy

ROI migracji — model finansowy

Poniższy model ROI oparty jest na rzeczywistych danych z przeprowadzonych przez nas migracji. Założenia: VMware VVF na 576 rdzeniach (9 serwerów × 2 sockety × 32 rdzenie), Proxmox VE na 5 hypervisorach z kworum (5×1 socket × 128 rdzeni), subskrypcja Standard ~11 825 zł/rok (5 socketów).

ℹ️

Uwaga: Poniższy model ROI nie uwzględnia kosztów samej migracji — obejmuje wyłącznie oszczędności na licencjach VMware, koszt wsparcia Proxmox i szkolenia zespołu. ROI (3 lata) = oszczędność netto ÷ (wsparcie Proxmox 3× + szkolenie) × 100% ≈ 1,25 mln ÷ 52,7 tys. ≈ 2 370%.

SkładnikRok 1Rok 2Rok 3
Oszczędność na licencjach VMware VVF+433 tys. zł+433 tys. zł+433 tys. zł
Koszt wsparcia Proxmox−11 825 zł−11 825 zł−11 825 zł
Koszt szkoleń zespołu−17 200 zł——
Netto ROI (skumulowany)+404 tys. zł+826 tys. zł+1,25 mln zł
<1
Miesiąc do pierwszych
oszczędności
~1,25 mln zł
Oszczędność netto
po 3 latach
~2 370%
ROI w okresie
3 lat
// 07 · Rekomendacja

Rekomendacja i następne kroki

Dla zdecydowanej większości organizacji korzystających z VMware migracja do Proxmox VE jest finansowo uzasadniona i technicznie wykonalna. Kluczowe pytanie nie brzmi „czy migrować?” lecz „kiedy i jak?”

Rekomendowana ścieżka decyzyjna

  • Krok 1 — Audyt środowiska (bezpłatnie): Pełna inwentaryzacja VM, zależności i identyfikacja potencjalnych blokerów migracji. Zajmuje 2–5 dni roboczych.
  • Krok 2 — Analiza TCO: Dokładne wyliczenie oszczędności dla Twojego konkretnego środowiska, z uwzględnieniem kosztów migracji i szkoleń.
  • Krok 3 — Proof of Concept: Migracja 2–5 VM testowych do izolowanego klastra Proxmox. Weryfikacja kompatybilności aplikacji i wydajności.
  • Krok 4 — Harmonogram migracji: Priorytetyzacja systemów (od mniej krytycznych), plan okien serwisowych, strategia rollback.
  • Krok 5 — Migracja falami: Przenoszenie systemów partiami, z pełnym monitoringiem i możliwością powrotu do VMware w każdym momencie.
  • Krok 6 — Wyłączenie VMware: Formalne zamknięcie subskrypcji i zwolnienie zasobów po zakończeniu okresu stabilizacji.
🚀

Najlepszy moment na rozpoczęcie procesu to 3–6 miesięcy przed odnowieniem licencji VMware. Daje to czas na spokojną migrację bez presji terminów i możliwość negocjacji z Broadcom z pozycji siły.

Oblicz swoje oszczędności

Skorzystaj z kalkulatora kosztów lub umów się na bezpłatną konsultację — nasz inżynier przeanalizuje Twoje środowisko i przygotuje konkretną wycenę migracji.

💶 Kalkulator kosztów → Proces migracji krok po kroku